Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 05 jan 2021 20:05 

Termijnmarkt aardappelen schiet omhoog


De aardappeltermijnmarkt is in de eerste week van het nieuwe jaar sterk uit de startblokken geschoten. Terwijl de contracten voor april het oude jaar uitgingen op €6,30, is de notering vandie maand op de tweede handelsdag van het nieuwe jaar door de €8 heen gegaan. Een stijging van meer dan 30%.

De stijging op de aardappeltermijnmarkt steunt op de vraag naar vrije aardappelen. Met name de Belgische industrieën (die een lagere dekkinghebben op hun frietbehoefte) zijn koper van frietgeschikteaardappelen. Dat werd dinsdag 5 januari duidelijk, toen de PCA-notering kleur bekende en een stijging liet zien van €2 naar €5 voor Fontane enC hallenger.

Voor een prijs van €3 vinden de aardappeltelers ook makkelijk afzet naar alternatieve kanalen, of ze wachten liever gewoon af. De aardappelen die wel vrij zijn, zijn vaak gekoppeld aan contracten. Is dat niet het geval, dan is er geen verkoopbereidheid van de echte vrije aardappelen.

Met het bovenstaande in gedachten is het spel op de wagen. Een beperkt aanbod van vrije aardappelen op een laag niveau en een beperkt aanbod van verkoopcontracten op de termijnmarkt laat de prijs snel stijgen. Op de termijnmarkt spreken we zelfs van een zogenoemde 'short squeeze'. Dit betekent dat de verkopers eruit willen, maar geen aanbod vinden en de koper geen winst wil nemen.
Waar de rek zit en of het prijsniveau veel hoger kan, zal afhangen van de verkoopbereidheid van de vrije aardappelen en dat wat de kopers in de markt (kunnen) willen betalen.



  Nieuwsflash
 
Resultaten rassenonderzoek wintertarwe 2025 Lees meer
 
 
PDT conseils pour préserver la qualité durant la récolte et la mise en stockage Lees meer
 
 
Belgische overheid onderzoekt misbruik aardappelcontracten Lees meer
 
 
Agrometeorologische Berichten 1/9/2025Lees meer
 
 
Goede start van de Belgische suikerbietencampagne, maar sector onder druk Lees meer
 
 
Graanvergaderingen najaar 2025 Lees meer