Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 12 jan 2021 10:03 

5 miljoen voor klimaatmitigatie in de landbouw


Het Klimaatfonds wordt sinds 2012 ingezet voor maatregelen die bijdragen aan het realiseren van de Vlaamse klimaatdoelstellingen. Het fonds wordt gevoed met de inkomsten van de veiling van emissierechten voor de industrie. In 2021 is het Klimaatfonds goed voor 73 miljoen euro, dat naast alle klimaatinvesteringen via reguliere middelen en het relancebeleid.

Er werden in totaal 17 nieuwe maatregelen beslist die bijdragen aan het realiseren van de Vlaamse Klimaatdoelstellingen. Deze maatregelen werden voorgesteld door verschillende ministers uit de Vlaamse Regering en zullen vanuit het Vlaams Klimaatfonds gecofinancierd worden.

Het grootste deel zal besteed worden aan energetische renovatie van gebouwen (in de sectoren welzijn, cultuur, jeugd, sport, onderwijs, VDAB) en woningen (sociale woningen, erfgoedwoningen, appartementen…). Hiervoor wordt 40,6 miljoen euro voorzien. 15,8 miljoen euro wordt voorzien voor de ondersteuning van het Lokale Energie- en Klimaatpact en een versterking van de collectieve renovaties in dit plan.

Daarnaast wordt er 5,4 miljoen voorzien voor de actieplannen mobiliteit en gebouwen van de Vlaamse overheid zelf (voorbeeldfunctie). 0,8 miljoen wordt geïnvesteerd in een project waarbij een warmtenet gevoed wordt met restwarmte van een waterzuiveringsinstallatie van Aquafin in Deurne. Er wordt 5 miljoen voorzien voor klimaatmitigatie in de landbouw en 1 miljoen voor een versterking van de ecologiepremie voor niet-ETS bedrijven.

In lijn met het nieuwe bestedingskader zullen deze nieuwe klimaatmaatregelen niet volledig uit het Vlaamse Klimaatfonds gefinancierd worden. De bevoegde ministers zullen ze ook gedeeltelijk vanuit andere budgetten moeten (laten) financieren. Voor elk van deze maatregelen zal berekend worden hoeveel ton broeikasgassen ze reduceren per euro, de meest kostenefficiënte maatregelen zullen het grootste percentage cofinanciering uit het Klimaatfonds ontvangen. Hierdoor bekomen we een hefboomeffect met het Vlaamse Klimaatfonds: elke euro uit het klimaatfonds zal bijkomende middelen voor klimaatbeleid aantrekken.

Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir: “Elke euro uit het Vlaamse Klimaatfonds zal in de toekomst gemiddeld twee euro klimaatmaatregelen opleveren. Zo maken we van het Klimaatfonds een hefboom voor méér nieuwe klimaatmaatregelen. Ik ben mijn collega’s in de Vlaamse regering dankbaar om mee de handen uit de mouwen te steken voor een kostenefficiënt klimaat- en energiebeleid en het effectief realiseren van deze investeringen. Dat het gros daarvan geïnvesteerd wordt in energetische renovaties is bovendien belangrijk voor de tewerkstelling in de bouwsector, maar drukt tegelijk ook de energiefactuur van onder meer scholen, zorginstellingen, inwoners van sociale woningen en overheidsdiensten.”



  Nieuwsflash
 
Voorstel resolutie ivm versterken van het welbevinden van de Vlaamse landbouwersLees meer
 
 
Belgapomnotering 2025-2026 voor Fontane en Challenger Lees meer
 
 
Resultaten rassenonderzoek wintertarwe 2025 Lees meer
 
 
PDT conseils pour préserver la qualité durant la récolte et la mise en stockage Lees meer
 
 
Belgische overheid onderzoekt misbruik aardappelcontracten Lees meer
 
 
Agrometeorologische Berichten 1/9/2025Lees meer
 
 
Graanvergaderingen najaar 2025 Lees meer