Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 27 jan 2023 08:36 

C4 voor Demir


Vanuit zes verschillende gemeenten bolden boeren donderdagmiddag naar Maria-ter-Heide in Brasschaat.

In het Dennenhof vond daar een grote vergadering plaats over de erkenning als nationaal park van het Grenspark Kalmthoutse Heide. De boeren wilden zich tonen als eendrachtige sector met kritiek op dat natuurplan, en dat is gelukt. De slogans waren fors, maar de hele manifestatie, opgezet door ‘Landelijke Toekomst’ verliep zonder incidenten.
Het was een indrukwekkend gezicht aan de Bredabaan ter hoogte van Hotel Dennenhof. Een gigantische colonne tractoren kwam met veel getoeter aangereden. Om het verkeer zo weinig mogelijk te hinderen parkeerden de boeren hun voertuigen netjes langsheen de Bredabaan. Het was helemaal niet de bedoeling het verkeer te blokkeren.

“Deze manifestatie is duidelijk. Er stonden hier ongeveer 100 tractoren. Alle betrokkenen en deelnemers aan de werkbank (de inspraakvergadering over het Grenspark, red.) zullen ons wel opgemerkt hebben. We hebben ons netjes aan de verkeersregels gehouden, er was weinig overlast. De actie is geslaagd. Er wordt te veel over ons gesproken en te weinig met ons. We worden bedreigd door de plannen rond het stikstofbeleid en het nationaal park”, zegt Sabina Vandeweyer, zelf melkveehoudster in Wuustwezel, namens de organisatie Landelijke Toekomst. Vooral dat vroegere opmerkingen over het hele natuurplan niet in de verslagen van de vorige vergaderingen zijn opgenomen, steekt bij de boeren.

De protesterende boeren kwamen uit Sint-Lenaerts, Brecht, Overbroek, Stabroek, Wuustwezel, Kalmthout en Kapellen. Allen vrezen ze dat het nationaal park hun activiteiten ondermijnt. “Uiteraard is het zo dat wij stikstof uitstoten, maar met de plannen voor het nationaal park komt de natuur steeds dichterbij. Ik vergelijk het graag met een olievlek, wij zitten echt in de verdrukking”, zegt Vandeweyer nog.

Martin Groffen, die de werkbanken mee organiseert en binnen zat te vergaderen, wil de boeren gerust stellen. “We starten in het Grenspark binnen de huidige grenzen. Als er al een uitbreiding komt, dan is dat alleen met gebieden die al een natuurbestemming hebben. Landbouwgebieden komen niet in aanmerking.”

Johan Van Gastel vertrok met een groepje collega’s vanuit Sint-Lenaarts, en lijst de inspanningen op die de boeren al leverden. Hij is al 27 jaar zaakvoerder van Aveve en zag de sector van voedings- en meststoffen enorm evolueren, ten gunste van milieu en natuur.“Door de aanpassing van het voedsel voor de koeien stoten zij al heel wat minder CO2 en methaan uit. De koemest is ook al milieuvriendelijker en steeds meer boeren maken gebruik van eigen grondstoffen om de akkers te bemesten. Ook de stallen zijn uitgerust met luchtwassers, die ammoniak tegenhouden.”

Een andere dreiging is het nieuwe Gemeenschappelijk Landbouwbeleid dat Europa al goedkeurde, maar minister Zuhal Demir (N-VA) nog niet. Van Gastel: “Onduidelijkheid troef, want boeren worden daarin verplicht om bij het bemesten vijf meter van een waterloop te blijven. Hiermee wordt de Vlaamse boeren maar liefst 30.000 hectare vruchtbare grond onttrokken, goed voor drie miljard euro.”

Een andere dreiging is het nieuwe Gemeenschappelijk Landbouwbeleid dat Europa al goedkeurde, maar minister Zuhal Demir (N-VA) nog niet. Van Gastel: “Onduidelijkheid troef, want boeren worden daarin verplicht om bij het bemesten vijf meter van een waterloop te blijven. Hiermee wordt de Vlaamse boeren maar liefst 30.000 hectare vruchtbare grond onttrokken, goed voor drie miljard euro. Uit een studie van het Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedingsonderzoek (Ilvo) blijkt nochtans dat bemesten op één, drie of zes meter geen verschil maakt qua stikstofresidu in de beek.”

 


  Nieuwsflash
 
Doctoraat over bodemverdichting Lees meer
 
 
De Europese goedkeuring van vogelgriepvaccinatie Lees meer
 
 
Nieuwe bevindingen dat Ventilus wél ondergronds kan Lees meer
 
 
Ventilus-hoogspanningslijn nog vergunbaar met de recente evolutie in de gelijkstroomtechnologie?Lees meer
 
 
Europese goedkeuring van de uitkoopregeling voor varkensboerenLees meer
 
 
Hoe staan jongeren tegenover de klimaatuitdaging?Lees meer
 
 
EC bindt strijd tegen misleidende milieuclaims voor consumenten aan Lees meer
 
 
Sectororganisatie Watercircle pleit voor Vlaamse Waterintendant Lees meer
 
 
Regeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar Lees meer
 
 
Aanduiding van een schutkring ifv wolvenschadeLees meer
 
 
Hoe in Vlaanderen koolstoflandbouw opschalen? Lees meer
 
 
Hoe kijken landbouwers naar beheerovereenkomsten en wat is nodig om hen te overtuigen? Lees meer
 
 
Nieuw VN-klimaatrapport zet situatie op scherpLees meer
 
 
Genoeg gerammeld met de voeten van de boeren Lees meer
 
 
Vlaamse overheid koopt steeds meer landbouwgrond op Lees meer
 
 
Belgen ervaren steeds meer moeilijkheden om de eindjes aan elkaar te knopen Lees meer
 
 
Belgische zeevisserij herleeft in 2022: verhoogde aanvoer en betere prijzen Lees meer
 
 
Aardappelseizoen: veel vraagtekens voor komende maanden Lees meer
 
 
Grondwatertrein: aanbevelingen nieuw regelgevend kaderLees meer
 
 
Met uitsterven bedreigde wilde hamsters - Maatregelen Lees meer
 
 
Vlaamse Regering keurt de Vlaamse invulling van het GLB 2023-2027 goed Lees meer
 
 
Beijing vermoedelijk op zoek naar 71 miljoen hectare landbouwgrond Lees meer
 
 
Wat is het gemiddelde inkomen van een landbouwer op een familiebedrijf? Lees meer
 
 
Ventilus pas nodig in 2031: “Ondergronds alternatief is dan mogelijk” Lees meer
 
 
Vrijwillige stopzettingsregeling varkensstallen: hoe bereken ik mijn impactscore? Lees meer
 
 
Wat heeft rijenbemesting in aardappelen te bieden? Lees meer
 
 
Kappen en aanplant bomen: wetgeving en vergunningLees meer
 
 
Zijn biostimulanten de nieuwe wondermiddelen?Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2023, betalingsrechten en landbouwerkenmerken beschikbaar op het e-loket Lees meer
 
 
Verplichte keuring van spuittoestellen Lees meer
 
 
Bij droogte een droogtekaart, op de tractor als taakkaartLees meer
 
 
LandbouwgrondenbeleidLees meer
 
 
Innovatiesteun aan bedrijven in 2022Lees meer
 
 
‘Boer zkt Bank’: Poperinge zet voedselproductie landbouwers in de kijker Lees meer
 
 
De hobbelige weg naar eerlijke en echte prijzen Lees meer