Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 18 okt 2023 09:57 

Hou voor teeltplan 2024 rekening met het niet-productief areaal (NPE)


In het kader van de conditionaliteit (dit is de nieuwe term voor randvoorwaarden) zijn landbouwers verplicht om niet-productieve elementen of arealen (NPE) aan te houden.

Er zijn twee opties:

  • U houdt minstens 4% van het bouwland aan als NPE

OF

  • U houdt minstens 3% van het bouwland aan als NPE en vult dit tot minstens 7% van het bouwland aan met de inzaai van vanggewassen (Let op, 1 ha vanggewas telt slechts mee voor 0,3 ha NPE). 

De volgende elementen komen in aanmerking als NPE: houtkanten, groep van bomen, hagen en heggen, bomenrijen, sloten, één-meter-teeltvrije strook, akkerranden en bufferstroken, poelen en braakliggend land. Omzetting- en wegingsfactoren zijn van toepassing om de oppervlakte te berekenen. 
In 2024 is het niet mogelijk om percelen met aardappelen, groenten of graangewassen mee te tellen als braakliggend land.

Hebt u in uw teeltplan 2024 momenteel nog onvoldoende NPE of vanggewassen op uw bouwland om aan één van de twee opties te voldoen? Dan hebt u de volgende mogelijkheden om dit te verhelpen: 

  • Leg bufferstroken of akkerranden aan;
  • Plant hagen of heggen, houtkanten, bomenrijen of groepen van bomen aan;
  • Laat een perceel braak liggen (inzaai van een gewas met een biodiversiteitsvoordeel mag). 
    Braak op een perceel dat in 2023 grasland was, is niet mogelijk;
  • Zaai extra vanggewassen in (minstens 13,4 % van uw bouwland indien u 3% van het bouwland als NPE hebt ingevuld).

Meer informatie en een schematisch overzicht vindt u bij Conditionaliteit 2023-2027 | Landbouw en Visserij (vlaanderen.be) (GLMC 8). 

U kunt voor de aanleg van kleine landschapselementen trouwens steun aanvragen binnen VLIF niet-productieve investeringssteun (NPI). Het steunpercentage voor de aanleg van hagen, heggen, houtkanten of bomenrijen bedraagt 100% van de investering.

 


  Nieuwsflash
 
PAS-referentietool Lees meer
 
 
Gezondheidsimpact van stikstofbemestingLees meer
 
 
Grote populaties Aziatische hoornaars Lees meer
 
 
Compensatie bij weigering van ontheffing op het ontbossingsverbodLees meer
 
 
Onderzoek van het Waalse beleid voor het duurzaam gebruik van pesticidenLees meer
 
 
Progression des surfaces PDT plantées Lees meer
 
 
April 2025 was zeer zonnig, zeer zacht en droog Lees meer
 
 
Gebruik van de pesticide glyfosaat Lees meer
 
 
PAS-referentie 2030 Lees meer
 
 
Restaurant Léa Linster en Maison Colette bekroond met twee Sterren in de MICHELIN Gids België en LuxLees meer