Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 11 dec 2024 09:17 

Binnenkort terug geldautomaten in Belgische winkels?


Ondernemersorganisatie UNIZO en Buurtsuper.be steunen het wetsvoorstel van N-VA om geldautomaten toe te laten in winkels. Dat is nu door de verplichting om met een erkende bewakingsonderneming of interne bewakingsdienst te werken zo goed als onmogelijk. In o.a. Nederland, Duitsland en de VS is het al lang normaal dat je geld kan pinnen in winkels. Ondernemers kunnen op die manier hun cash rechtstreeks en veilig storten en het is een mooie bijkomende service voor de klanten.


Verschillende federale parlementsleden van N-VA dienen een wetsvoorstel in om lokale ondernemers toe te laten op een veilige manier geldautomaten te installeren in hun handelszaak. Dit voorstel wordt vandaag besproken in de Commissie Binnenlandse Zaken. UNIZO en Buurtsuper.be zijn al langer pleitbezorger om ondernemers de mogelijkheid te geven  in te spelen op de behoefte aan geldautomaten. 

 

“Zo kom je in één klap aan de vraag van zowel consument als winkelier tegemoet. Als de banken het aanbod zelf niet op de vraag afgesteld krijgen, dan kunnen ondernemers helpen”, zegt UNIZO-topman Danny van Assche. “Voor supermarkten kan zo’n geldautomaat de hoeveelheid cash in de winkel drastisch doen dalen en het vermijdt dat zaakvoerder en personeel zelf geld moeten transporteren naar de banken” vult Luc Ardies van Buurtsuper.be aan. 

 

Gebrek aan automaten

De sluiting van fysieke bankkantoren en het gebrek aan geldautomaten maakt het niet alleen lastiger om geld op te nemen. Winkeliers moeten soms drie dorpen verder rijden om hun geld te storten. Dat is frustrerend, tijdrovend en onveilig.

 

De federale regering besliste daarom eerder dit jaar dat elke gemeente tegen 2025 minstens één geldautomaat beschikbaar moet stellen voor haar inwoners. “Dat zal niet volstaan”, volgens UNIZO en Buurtsuper.be. “Het is vrijwel een status quo van de huidige situatie. Bovendien moet maar de helft van de automaten over een stortfunctie beschikken.”

Dat leidt tot lange wachtrijen, minder keuze in biljetten en onveiligere situaties. “Teruggaan naar de ‘oude’ situatie waarbij er bij wijze van spreken op elke hoek van de straat een geldautomaat te vinden was, zien we niet gebeuren. Een alternatief is dus om geldautomaten opnieuw toe te laten in winkels. Dat bespaart de ondernemer een hoop tijd en kosten. Tegelijkertijd kom je de vraag van de consument naar meer en veiligere afhaalmogelijkheden tegemoet.”
 

Tot voor enkele jaren waren geldautomaten in winkels nog wel mogelijk,  maar sinds 2017 wordt het aanvullen van geldautomaten bestempeld als 'bewakingsactiviteiten' die volgens de vernieuwde Wet Private Veiligheid enkel kunnen worden uitgevoerd door een erkende bewakingsonderneming of interne bewakingsdienst.

 

Luc Ardies van Buurtsuper.be: “Zo’n 50-tal supermarkten stelden zelf een geldautomaat ter beschikking, tot éénieders tevredenheid. De te strikte interpretatie van de Wet op de Beveiliging maakte echter dat ze een paar jaar geleden werden verplicht om ze te verwijderen”.

 

Danny Van Assche: “Ondernemers moeten verplicht cash aanvaarden en dus ook hun cashontvangsten openlijk gaan storten, maar in een automaat in de eigen winkel is het verboden. Dan mag het opeens enkel door een erkende bewakingsfirma gebeuren. Dit wetsvoorstel om tot een bepaald bedrag, 10.000 euro, zelf een geldautomaat ter beschikking te stellen van de klanten krijgt dan ook onze volle steun.”

 

In Duitsland zijn er momenten zo’n 26.000 private geldautomaten voor 300.000 retailwinkels. Dat is 8,6 procent. In Frankrijk zijn er 25.000 voor 445.000 retailers, dus 5,6% Als 5% van de 75.000 retailers is België een machine zou plaatsen, is dat goed voor bijna  4.000 extra automaten, of een verdubbeling van het huidig aantal.

 

 


  Nieuwsflash
 
Agrometeorologische Berichten Situatie op 1 juli 2025 Lees meer
 
 
Resolutie over een verbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticidenLees meer
 
 
Waterbeleid en Bleu DealLees meer
 
 
Nieuwe Europese platform Data4food2030 Lees meer
 
 
Mogelijke impact van doorgedreven dierenwelzijnsmaatregelen Lees meer
 
 
Vragen over aardappelprijzen en -export Lees meer
 
 
Nieuwe vrijhandelsakkoord tussen Oekraïne en de EU Lees meer
 
 
Stalbranden Lees meer
 
 
Agrarische gebruik van bedrijventerreinen Lees meer
 
 
Impact van de verzilting op de landbouw Lees meer
 
 
Hittegolf op komst? Het FAVV deelt 8 onmisbare tips met de voedingssector Lees meer
 
 
PFAS-vervuiling aangepakt met hennep en fungi in nieuwe saneringslabsLees meer
 
 
Clarebout bouwt nieuwe fabriek in China Lees meer
 
 
Over de aanstelling van een intendant voor het Turnhouts VennengebiedLees meer
 
 
De uitdagingen in de zuivelindustrie Lees meer
 
 
Bent u landbouwer en overweegt u een beheerovereenkomst met de VLM? Lees meer
 
 
Stalmest uitrijden? Neem foto’s via LV-AgriLens als bewijs Lees meer
 
 
IGC voorspelt grotere graanproductie in 2025Lees meer
 
 
Digitale registratie gewasbeschermingsmiddelen vanaf 1/1/2026 Lees meer
 
 
Aanleg van nieuwe drainages moeten vanaf 1 juli 2025 peilgestuurd op basis van geschiktheidskaartLees meer
 
 
Gebiedsaanduiding landbouw: bijkomende subcategorie Lees meer
 
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Afrikaanse varkenspest opgedoken in Duitsland op 200 km van de landsgrens Lees meer
 
 
Lydia Peeters (Open Vld) wil hoogstamboomgaarden redden Lees meer
 
 
West-Vlaanderen investeert in innovatieve stikstofoplossingen Lees meer
 
 
Waterweerbaarheid en waterveiligheidLees meer
 
 
Uitrol van emissiereducerende technieken in de veehouderij Lees meer
 
 
Bleu Deal en waterbeleidLees meer
 
 
Nieuwe Europese weersatelliet gelanceerd FLees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer