Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 27 feb 2025 09:49 

België steunt onder voorbehoud Europees voorstel over nieuwe GGO-technieken


België heeft nog steeds een aantal bezorgdheden over het Europese voorstel om de procedures voor de toelating van gewassen die gekweekt worden met nieuwe genomische technieken (NGT) te versoepelen, maar hoopt dat die weggenomen kunnen worden tijdens de onderhandelingen tussen lidstaten en het Europees Parlement, zo is vrijdag vernomen uit Europese bron.

Onder impuls van het Poolse voorzitterschap proberen de lidstaten momenteel een standpunt vast te leggen voor de onderhandelingen met het Europees Parlement over het voorstel van de Europese Commissie. Op een coördinatievergadering tussen het federale niveau en de gewesten is donderdag beslist om de Poolse compromistekst te steunen, in de hoop dat er nog bijsturingen gebeuren tijdens de onderhandelingen met de Europarlementsleden.

NGT zijn nieuwe technieken die het genetische materiaal van gewassen kunnen veranderen om ze bijvoorbeeld beter bestand te maken tegen droogte, insecten of ziekten of minder afhankelijk van kunstmest. In tegenstelling tot klassieke transgene ggo's wordt er bij deze technieken geen vreemd gen geïntroduceerd. Daarom stelt de Commissie voor om deze gewassen onder voorwaarden vrij te stellen van de strikte toelatingsprocedures voor transgene ggo's.

Het Europees Parlement heeft zijn standpunt al ingenomen. Dat gebeurde nog tijdens de vorige legislatuur en met een kleine meerderheid van 307 tegen 263 stemmen (41 onthoudingen). Het halfrond sloot het gebruik van de technieken in de biologische landbouw uit en sprak zich ook uit voor een totaal verbod op patenten op NGT.

De patenten zijn nog steeds het belangrijkste twistpunt. Ze zouden volgens het parlement de kosten kunnen verhogen en nieuwe afhankelijkheden kunnen creëren voor boeren en kwekers. Ze kunnen invloed hebben op de toegang van boeren en veredelaars tot verschillende plantaardige veredelingsmaterialen.

 


  Nieuwsflash
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Droog­te­over­leg: oppomp­ver­bod op alle onbe­vaar­ba­re waterlopen Lees meer
 
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Verplicht gewasbeschermingsmiddelenregister - Overleg Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
Over PFAS regels en normenLees meer
 
 
Adviesverlening in het kader van het vergunningenbeleid Lees meer
 
 
Kritiek op het beleid van de Vlaamse RegeringLees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Landbouwers zijn volop bezig met het verduurzamen van de landbouwpraktijken Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer
 
 
Hendrik Vandamme wordt nieuwe voorzitter van CBBLees meer
 
 
Voorzichtig herstel ondernemersvertrouwen, vertrouwen in de economie op een historisch dieptepuntLees meer