Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 10 apr 2025 18:00 

Facturen op papier en via pdf binnenkort verleden tijd!


De FOD Financiën en de FOD Economie lanceren een sensibiliseringscampagne. Vanaf 1 januari 2026 moeten alle Belgische bedrijven hun transacties tussen ondernemingen (B2B) elektronisch factureren. Concreet gaat het om bijna 1,2 miljoen btw-plichtige bedrijven, waarvan er vandaag al zo’n 250.000 geregistreerd zijn op Peppol. Dat is het beveiligde netwerk waarlangs de overdracht van facturen zal verlopen. Veel bedrijven moeten de stap dus nog zetten. Daarom lanceren de FOD Financiën en de FOD Economie nu een sensibiliseringscampagne.

 

e-facturatie

Vanaf 1 januari 2026 moeten alle Belgische btw-plichtige bedrijven gestructureerde elektronische facturen gebruiken voor hun B2B-transacties. Facturen in pdf-formaat of op papier worden vervangen door gestructureerde facturen die rechtstreeks tussen de software van bedrijven worden uitgewisseld.

Het doel van deze verplichting is om de btw-kloof te verkleinen en om onze Belgische economie te digitaliseren. Ons land is de Europese regelgeving, die vanaf 1 juli 2030 verplicht wordt voor intracommunautaire transacties, daarmee een stap voor.

  Hoewel e-facturatie verplicht wordt vanaf 1 januari volgend jaar, zijn nog te weinig ondernemingen daarop voorbereid. E-facturatie biedt veel voordelen, zoals tijdswinst en kostenbesparing, maar het zorgt ook voor een vlot dagelijks beheer voor onze 1.200.000 ondernemingen.   Eléonore Simonet, minister van Zelfstandigen en KMO's Voordelen voor bedrijven

E-facturatie biedt verschillende voordelen voor bedrijven, zoals:

  • lagere kosten : besparingen tot €9 per factuur, of 75% minder factureringskosten;
  • hogere efficiëntie: een geautomatiseerde verwerking vermindert fouten en versnelt betalingen;
  • betere beveiliging: dankzij een volledig beveiligd systeem worden misbruik en pogingen tot fraude voorkomen.
Beveiligd Peppol netwerk  

De uitwisseling van gestructureerde elektronische facturen zal gebeuren via het beveiligde Peppol-netwerk. Dat systeem vergemakkelijkt de overdracht van gestandaardiseerde bedrijfsdocumenten tussen bedrijven.

Bedrijven moeten ervoor zorgen dat hun factureringssoftware compatibel is met Peppol om aan de toekomstige verplichtingen te voldoen.

Vandaag zijn al 250 000 bedrijven al ingeschreven op Peppol, en daar komen er dagelijks zo’n 1500 bij.

Hoe kunnen bedrijven zich voorbereiden?

Bedrijven moeten als voorbereiding op de verplichte overgang:

  • hun huidig facturatiesysteem evalueren ;
  • software gebruiken die Peppol ondersteunt;
  • hun personeel voorbereiden op de nieuwe procedures van de elektronische facturatie.

Daarnaast zijn er belastingvoordelen beschikbaar voor bedrijven om deze nieuwe vorm van factureren in te voeren:  

  • Sinds 1 januari 2025 werd de digitale investeringsaftrek verhoogd tot 20%.
  • Voor de belastbare periodes van 2024 tot 2027 zullen kmo's en zelfstandigen die abonnementsformules gebruiken een verhoogde aftrek van 120% kunnen toepassen voor factureringspakketten en advieskosten die ze maken om aan de nieuwe verplichtingen te voldoen.   

Om de overgang vlot te laten verlopen en om bedrijven bij die overgang te ondersteunen, lanceren de FOD Financiën en de FOD Economie een sensibiliseringscampagne via de website http://efacture.belgium.be. De site voorziet in :

  Deze sensibiliseringsscampagne is een zeer goede zaak. De overstap naar e-facturatie zal een grote verandering inhouden voor bedrijven, in het voordeel van hun efficiëntie. Het is dus belangrijk om hen in dit proces te ondersteunen. Ter aanmoediging kunnen bedrijven al gebruikmaken van belastingvoordelen, zoals de aftrek voor digitale investeringen of de verhoogde aftrek van 120% voor factureringspakketten.   Jan Jambon, minister van Financiën

 

 


  Nieuwsflash
 
Agrometeorologische Berichten Situatie op 1 juli 2025 Lees meer
 
 
Resolutie over een verbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticidenLees meer
 
 
Waterbeleid en Bleu DealLees meer
 
 
Nieuwe Europese platform Data4food2030 Lees meer
 
 
Mogelijke impact van doorgedreven dierenwelzijnsmaatregelen Lees meer
 
 
Vragen over aardappelprijzen en -export Lees meer
 
 
Nieuwe vrijhandelsakkoord tussen Oekraïne en de EU Lees meer
 
 
Stalbranden Lees meer
 
 
Agrarische gebruik van bedrijventerreinen Lees meer
 
 
Impact van de verzilting op de landbouw Lees meer
 
 
Hittegolf op komst? Het FAVV deelt 8 onmisbare tips met de voedingssector Lees meer
 
 
PFAS-vervuiling aangepakt met hennep en fungi in nieuwe saneringslabsLees meer
 
 
Clarebout bouwt nieuwe fabriek in China Lees meer
 
 
Over de aanstelling van een intendant voor het Turnhouts VennengebiedLees meer
 
 
De uitdagingen in de zuivelindustrie Lees meer
 
 
Bent u landbouwer en overweegt u een beheerovereenkomst met de VLM? Lees meer
 
 
Stalmest uitrijden? Neem foto’s via LV-AgriLens als bewijs Lees meer
 
 
IGC voorspelt grotere graanproductie in 2025Lees meer
 
 
Digitale registratie gewasbeschermingsmiddelen vanaf 1/1/2026 Lees meer
 
 
Aanleg van nieuwe drainages moeten vanaf 1 juli 2025 peilgestuurd op basis van geschiktheidskaartLees meer
 
 
Gebiedsaanduiding landbouw: bijkomende subcategorie Lees meer
 
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Afrikaanse varkenspest opgedoken in Duitsland op 200 km van de landsgrens Lees meer
 
 
Lydia Peeters (Open Vld) wil hoogstamboomgaarden redden Lees meer
 
 
West-Vlaanderen investeert in innovatieve stikstofoplossingen Lees meer
 
 
Waterweerbaarheid en waterveiligheidLees meer
 
 
Uitrol van emissiereducerende technieken in de veehouderij Lees meer
 
 
Bleu Deal en waterbeleidLees meer
 
 
Nieuwe Europese weersatelliet gelanceerd FLees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer