Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 14 apr 2025 10:30 

Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017


De Vlaamse landbouwconjunctuurindex stijgt in het voorjaar van 2025 tot het hoogste niveau sinds 2017. Dat duidt op een positieve stemming binnen de landbouwsector. De tevredenheid over de afgelopen zes maanden en de vooruitzichten voor de komende zes maanden nemen allebei toe. Dat blijkt uit de zesmaandelijkse landbouwconjunctuurenquête, waaraan 460 landbouwers uit het Landbouwmonitoringsnetwerk (LMN) begin maart 2025 hebben deelgenomen.

Bestanden beschikbaar voor download:
Rapport (5676.8 Kb)

Jo Brouns, Vlaams minister van Omgeving en Landbouw: "Het is goed om te zien dat het vertrouwen bij onze land- en tuinbouwers terug toeneemt. Ze tonen keer op keer hun veerkracht, zelfs in heel uitdagende omstandigheden. De goede prijzen die heel wat deelsectoren recent kenden, zorgt ervoor dat steeds meer landbouwers willen investeren. Ze geloven in de toekomst van hun bedrijf én van de sector. Het is onze taak, als overheid, om hen daarin volop te ondersteunen door de nodige rechtszekerheid en voldoende perspectief te bieden."  

Behalve de varkenssector, die licht daalt maar op een hoog niveau blijft, stijgen alle andere deelsectoren. Een opvallende stijger is de vleesveesector, die het hoogste niveau sinds 2015 bereikt. Vooral die sector profiteert momenteel van een positieve prijsvorming, voornamelijk als gevolg van de afname van het aanbod. Van de tuinbouwsectoren tekenen de telers van groenten onder glas een lichte daling op. De andere drie subsectoren (groenten in openlucht, sierteeltsector, fruitteelt) vertonen een kleine stijging van de index.
De afgelopen zes maanden hebben land- en tuinbouwers minder belemmeringen ervaren. Zoals gebruikelijk in de voorjaarsenquête namen de problemen door weersomstandigheden aanzienlijk af, aangezien de meeste gewassen al zijn geoogst en de veldwerken in het voorjaar in gunstige omstandigheden kunnen gebeuren. Dat vormt de voornaamste verklaring voor de algemene daling. Overheidsbeperkingen vormen de grootste uitdaging. Hier speelt ongetwijfeld het stikstofdecreet een grote rol en de onzekerheid over de toekomstige ontwikkeling van individuele bedrijven. Daarnaast dragen de strengere bemestingsregels in het nieuwe mestactieplan (MAP 7) en de bijbehorende administratieve lasten hieraan bij. De rundveesector heeft te maken met verschillende dierziekten, zoals IBR (‘koeiengriep’) en blauwtong, wat tot grote bezorgdheid leidt. Vanaf 2025 zijn rundveebedrijven verplicht hun dieren te vaccineren tegen blauwtong en EHD (epizoötische hemorragische ziekte).

Het percentage land- en tuinbouwers die het komende jaar investeringen plannen, stijgt naar de hoogste score van de laatste 10 jaar. Er is een toenemende investeringsbereidheid in gebouwen en installaties, grond en productie- en leveringsrechten.

 

 


  Nieuwsflash
 
Agrometeorologische Berichten Situatie op 1 juli 2025 Lees meer
 
 
Resolutie over een verbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticidenLees meer
 
 
Waterbeleid en Bleu DealLees meer
 
 
Nieuwe Europese platform Data4food2030 Lees meer
 
 
Mogelijke impact van doorgedreven dierenwelzijnsmaatregelen Lees meer
 
 
Vragen over aardappelprijzen en -export Lees meer
 
 
Nieuwe vrijhandelsakkoord tussen Oekraïne en de EU Lees meer
 
 
Stalbranden Lees meer
 
 
Agrarische gebruik van bedrijventerreinen Lees meer
 
 
Impact van de verzilting op de landbouw Lees meer
 
 
Hittegolf op komst? Het FAVV deelt 8 onmisbare tips met de voedingssector Lees meer
 
 
PFAS-vervuiling aangepakt met hennep en fungi in nieuwe saneringslabsLees meer
 
 
Clarebout bouwt nieuwe fabriek in China Lees meer
 
 
Over de aanstelling van een intendant voor het Turnhouts VennengebiedLees meer
 
 
De uitdagingen in de zuivelindustrie Lees meer
 
 
Bent u landbouwer en overweegt u een beheerovereenkomst met de VLM? Lees meer
 
 
Stalmest uitrijden? Neem foto’s via LV-AgriLens als bewijs Lees meer
 
 
IGC voorspelt grotere graanproductie in 2025Lees meer
 
 
Digitale registratie gewasbeschermingsmiddelen vanaf 1/1/2026 Lees meer
 
 
Aanleg van nieuwe drainages moeten vanaf 1 juli 2025 peilgestuurd op basis van geschiktheidskaartLees meer
 
 
Gebiedsaanduiding landbouw: bijkomende subcategorie Lees meer
 
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Afrikaanse varkenspest opgedoken in Duitsland op 200 km van de landsgrens Lees meer
 
 
Lydia Peeters (Open Vld) wil hoogstamboomgaarden redden Lees meer
 
 
West-Vlaanderen investeert in innovatieve stikstofoplossingen Lees meer
 
 
Waterweerbaarheid en waterveiligheidLees meer
 
 
Uitrol van emissiereducerende technieken in de veehouderij Lees meer
 
 
Bleu Deal en waterbeleidLees meer
 
 
Nieuwe Europese weersatelliet gelanceerd FLees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer